Bojler je dôležitým pracovníkom vašej domácnosti

Bojler – tichý, ale pracovitý spoločník teplej vody

Kvalitný bojler je taký, o ktorom ani neviete, že ho máte.

Teplá voda je dnes normálnou súčasťou našich domácností, keď sa však niečo stane, diskomfort ihneď naruší naše bežné fungovanie. S bojlerom môžete veľa ušetriť, ale aj zbytočne veľa utratiť. Dobrý bojler by zvládnuť úsporným spôsobom ohrievať úžitkovú vodu viacčlennej domácnosti.

Výber bojlera

Poskytujeme komplexné spektrum služieb v oblasti vykurovania

Výber bojlera by sa preto nemal podceňovať. S bojlermi, ale aj kotlami na drevo, kotlami na pelety, obehovými čerpadlami, kúrením či sanitou vám vieme poradiť.

Ak práve vyberáte bojler, je dobré sa zamyslieť nad viacerými otázkami. Koľko členov je vo vašej domácnosť? Používate sprchový kút či vaňu, alebo obidve? Bežne používame vodu do 40°C. Človek pri sprchovaní spotrebuje približne 40 litrov vody, pri kúpaní okolo 120 litrov. V kuchyni sa na osobu minie cca. 6-15 litrov vody.

Typy bojlerov

Ak však budúcnosti zistíte, že zvolený objem bojlera je nevyhovujúci, skúste upraviť v bojleri teplotu vody. Pri výbere bojlera tiež zvažujte materiál ohrievača, ktorý ovplyvňuje životnosť celého telesa.

Máme tri základné typy bojlerov a to elektrický bojler, kombinovaný bojler alebo akumulačný bojler. Výhodou elektrického bojlera je nižšia vstupná investícia a bezpečná prevádzka bez akýchkoľvek rizík. Akumulačný bojler dokáže zhromažďovať prebytočné teplo zo zdroja, teda či už z kotla, tepelného čerpadla alebo solárneho systému. Na úvod však môže byť finančne náročnejší. Bojler kombinovaný dokáže vodu ohriať sám, najčastejšie elektrinou, alebo slúži ako zásobník teplej vody, ktorá sa ohriala iným spôsobom, napríklad plynom, tuhým palivom či solárnym ohrevom.

Umiestnenie bojleru

Okrem počtu osôb v domácnosti a typu bojleru je dôležité zvážiť tvar bojleru a to buď zvislý alebo vodorovný. Posledná a najdôležitejšia je úvaha o tom, kam bojler v domácnosti umiestniť. Ideálne je, čo najbližšie k odbernému miestu teplej vody. Pri väčšej vzdialenosti ohrievača od odberného miesta totiž dochádza k tepelným stratám, čím sa zvyšujú náklady na spotrebu energie. Ak máte doma viac odberných miest vzdialených od seba príliš ďaleko, pouvažujte nad menším pomocným ohrievačom vody. Pokiaľ si s čímkoľvek ohľadom bojlera nie ste istý, radi sa s vami podelíme o naše niekoľkoročné skúsenosti.