Obehové čerpadlo s reguláciou otáčok šetrí vašu peňaženku

Dnešné obehové čerpadlo dokáže ušetriť aj 90% energie

Obehové čerpadlo zaisťuje obeh vody medzi zdrojom tepla (zväčša kotlom) a vykurovacím telesom.

Okrem vykurovania sa obehové čerpadlo používa aj do klimatizačných zariadení či pre okamžitú dodávku teplej vody (sú to však odlišné druhy). Výber obehového čerpadla zvažuje projektant už pri výstavbe domu. Dôvod prečo hľadáte obehové čerpadlo je zrejme ten, že hľadáte novšiu náhradu. S výberom obehového čerpadla ako aj kotla na drevo, kotla na pelety, bojlera, sanity či s kúrením vám radi poradíme.

Výber obehového čerpadla

Obehové čerpadlo sa vo vykurovacích systémoch radí medzi čerpadlá odstredivé.

Pre vykurovanie rodinných domov sa však používajú mokrobežné typy, ktoré sa montujú priamo na potrubia. Pri výbere obehového čerpadla by sme mali zvážiť jeho vlastnosti a parametre.

K tomu pomôže náhľad do projektovej dokumentácie alebo názov starého obehového čerpadla, prípadne typový štítok, z ktorého sa dajú určiť hlavné parametre. Ak toto práve nie je odbor, v ktorom by ste sa cítili dobre, obráťte sa na nás.

Nové obehové čerpadlo namiesto starého

Kto mení staré obehové čerpadlo, ktoré ročne spotrebovalo 500-800 kWh, môže byť prekvapený po montáži nového čerpadla, ktoré spotrebuje približne 50 kWh za rok. Nové obehové čerpadlá s integrovanou reguláciou otáčok totiž podliehajú súčasne platnej legislatíve.

Regulácia otáčok ovplyvňuje práve úspornosť systému a vysokú účinnosť. Navyše zaisťuje hladký rozbeh obehového čerpadla a znižuje počet cyklov zapnutia/vypnutia. Tým sa zmenšuje mechanické zaťaženie a opotrebovanie súčiastok. Takže regulácia nielenže šetrí úspory, ale aj predlžuje životnosť samotného obehového čerpadla.

Obehové čerpadlá a ďalšie otázniky

Výber obehového čerpadla môže so sebou priniesť ďalšie otázky akou je vstavaná dĺžka pre montáž, závit a priemer potrubia, dopravná výška či prietok. S tým vám ale radi poradíme.

Do našej ponuky sme vybrali obehové čerpadlá, s ktorými máme skúsenosti. Vyberáme obehové čerpadlá podľa ich kvality, spoľahlivosti, životnosti a pomeru cena/výkon. Preto neponúkame značky “podozrivo lacné”, ktoré sa nesústredia na kvalitu, ale iba na cenu, ale ani “prémiové”, ktoré sa sústredia najmä na svoj marketing. Snažíme sa, aby ste v našej ponuke našli také obehové čerpadlo, ktoré nielen ušetrí vaše náklady, ale aj dlho vydrží.